Styl ekologiczny projektowania wnętrz jest dzisiaj bardzo modny

Styl ekologiczny projektowania wnętrz jest dzisiaj bardzo modny, ponieważ coraz chętniej wracamy do tego co zdrowe i naturalne. Ten styl daje nam możliwość stworzenia w domu klimatu oazy spokoju i harmonii. Styl Eko opanowuje większość aspektów naszego życia takich jak odżywianie, dbanie o zdrowie, teraz wkrada się również do naszych mieszkań. We wnętrzach ekologicznych stosuje się wzornictwo naturalne, przyjazne człowiekowi oraz środowisku (materiały naturalne, jak najmniej przetworzone lub również pochodzące z recyklingu).

Ponieważ styl Eko jest inspirowany naturą, elementami wnętrza ekologicznego są drewno, bambus, wiklina, ceramika, kamień, metale, szkło oraz naturalne tkaniny, zwłaszcza len i bawełna. Wszystko w naturalnych kolorach, przede wszystkim w barwach ziemi – odcieniach ciepłych beży, brązów, zieleni, żółcieni i ecru. Stosowane dekoracje również nawiązują do motywów inspirowanych przyrodą lub wykorzystują prawdziwe rośliny. Ważne jest aby wnętrza były dobrze oświetlone, słoneczne, jasne, w sytuacji gdy okna w pomieszczeniu są małe, przestrzeni dodaje pomalowanie ścian na kolor w odcieniach bieli. W takich wnętrzach warto łączyć elementy nowoczesne z naturalnymi.

Styl ekologiczny nie nawiązuje swoją forma do stylu wiejskiego, wręcz przeciwnie jest nowoczesny i ponadczasowy oraz daje wiele możliwości do zastosowania różnych kreatywnych rozwiązań. Styl Eko nie oznacza, że jest on nudny a projektowane wnętrza kosztowne do zrealizowania, ważny jest umiejętny dobór dodatków, roślin, naturalnych tekstyliów i dekoracji, tak aby stworzyć piękne, przytulne wnętrza, w których będziemy mogli się zrelaksować i wprawić w dobry nastrój.

Styl Eko to przede wszystkim styl skromny, co nadaje mu ponadczasowego charakteru. Może on nawiązywać do różnych stylów architektonicznych takich jak, styl nowoczesny, rustykalny, etniczny czy skandynawski.

Nowoczesne wnętrza w stylu Eko pozwalają nam również oszczędzić wodę i energię. Warto zwrócić uwagę stosując konkretne rozwiązania czy nie mają one szkodliwego wpływu na środowisko, czy wybrane materiały nie zawierają niekorzystnych dla naszego zdrowia substancji oraz czy nie można zastąpić ich naturalnymi odpowiednikami, np. stosując farby przyjazne środowisku, energooszczędne oświetlenie lub montując kolektory słoneczne.